Intencje mszalne

ogłoszenia parafialne

św. Brat Albert

galeria

Archiwum

Boże Ciało 2024

Z życia Kościoła » Boże Ciało 2024

2024-05-31 23:14
➡️W czwartek 30 maja 2024 roku obchodziliśmy w naszej parafii Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (zwaną Bożym Ciałem). Jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała "festum Eucharistiae" - "święto Eucharystii". Boże Ciało daje wspaniałą możliwość do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary.
 
➡️Boże Ciało to święto obchodzone 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W Polsce tradycyjne uroczystości Bożego Ciała obejmują Eucharystię, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych w tym celu czterech ołtarzy.
 
➡️Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment Ewangelii, opowiadający o Eucharystii, odmawiane są i śpiewane różne modlitwy. W uroczystej procesji biorą licznie udział wierni. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są figury, chorągwie, obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.
 
➡️Jak co roku uroczysta Msza Święta w ten dzień miała miejsce o godzinie 10:30. Ksiądz proboszcz Władysław Zapotoczny w pięknej homilii wprowadził zebranych w tematykę tego pięknego dnia. Po jej zakończeniu wyruszyliśmy do czterech ołtarzy przygotowanych jak co roku przez niezawodnych parafian. 🙂
 
➡️Piękny orszak procesyjny wyruszył, by przejść wokół bloków na Osiedlu 1000 – lecia, a następnie ulicą 3-go maja, by zakończyć uroczystym odśpiewaniem Te Deum w miejscu dworu Grabyszy. To tutaj pierwotnie znajdował się obraz Matki Bożej Myślenickiej. Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy) to hymn, którego autorstwo tradycja przypisuje świętemu Ambrożemu i świętemu Augustynowi. Tutaj ksiądz Proboszcz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, a także serdecznie podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości. Na zakończenie licznie zebrani wierni odśpiewali również pieśń „My chcemy Boga”.
 
➡️Procesja Bożego Ciała nie byłaby tak piękna, gdyby nie zaangażowanie i pomoc wielu wspaniałych ludzi. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do niej składamy serdeczne podziękowania i mówimy „Bóg zapłać!”.
 
➡️Uroczysty charakter święta Bożego Ciała nie powinien przysłonić nam tej prawdy, że najpiękniejszą monstrancją dla Pana Jezusa jest serce człowieka, zaś najwspanialszą procesją jest "procesja serca", która to kończy się spotkaniem z Jezusem w Komunii Świętej. ❤️
 
 
Tekst: Paweł Biela
Zdjęcia: Łukasz Piechota