Droga Krzyżowa w bieli

Parafia » Galeria zdjęć » Z życia parafii » Wydarzenia » Droga Krzyżowa w bieli

Zgodnie z wieloletnią tradycją w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową na ulicach Myślenic rozgrywało się misterium Męki Pańskiej.

Myślenicka Droga Krzyżowa przeszła ulicami miasta już 16 raz, ale nawet ci którzy uczestniczą w niej od samego początku mówili, że takiej nie pamiętają, ponieważ aura w tym roku wyjątkowo nie rozpieszczała. Mimo padającego śniegu, białych ulic i śliskich chodników zgromadziła ona kilkuset osobową grupę wiernych, którzy w ten sposób chcieli wejść w atmosferę Wielkiego Tygodnia.

Każdego roku młodzież skupiona wokół Ruchu Światło – Życie w parafiach Narodzenia NMP oraz Św. Brata Alberta w Myślenicach przygotowuje Drogę Krzyżową w formie Misterium Męki Pańskiej bazując na opisach Pasji charakterystycznych dla danego roku liturgicznego. Tegoroczne Misterium miało swe źródło w Ewangelii wg św. Łukasza. Ze względu na to, że w inscenizacji brali udział uczniowie wielu myślenickich szkół przygotowania zaczęły się już kilka tygodni temu i wymagały nie lada wysiłku i sporych zdolności logistycznych.

Drogę Krzyżową poprzedziła Eucharystia sprawowana w kościele Św. Brata Alberta na os. 1000 – lecia. Po niej do akcji wkroczyli młodzi aktorzy. Ze względu na warunki atmosferyczne sceny rozgrywające się w Wieczerniku, Ogrodzie Oliwnym i pałacu Piłata odbywały się w świątyni. Następnie kilkuset osobowa grupa udała ulicami miasta w stronę Sanktuarium Narodzenia NMP na myślenickim Rynku. Tam zaś również wewnątrz kościoła odegrana została poruszająca scena ukrzyżowania.

Ale Misterium to nie tylko wrażenia wizualne ale przede wszystkim przeżycie duchowe, mające ubogacić uczestników wewnętrznie. W tym względzie młodzież zadbała aby forma nie wzięła góry nad treścią i przygotowała piękne, poruszające i niezwykle aktualne rozważania poszczególnych stacji.

Myślenickie Misterium każdego roku cieszy się niezwykłą popularnością. Nawet zimna nie pokrzyżowała planów organizatorom. Przejęcie widać było na twarzach nie tylko dzieci ale także i osób dorosłych.

Przygotowanie tego przedsięwzięcia wymagało od młodych ludzi ogromnego wysiłku i jak podkreśla jedna z organizatorek Małgorzata Drożdż trudno byłoby osiągnąć oczekiwany efekt gdyby nie pomoc wielu osób, instytucji i organizacji, wśród których na szczególne podziękowania zasłużyli: Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Policja, Straż Miejska, OSP Śródmieście, OSP Górna Przedmieście, Maltańska Służba Medyczna oraz duszpasterze z myślenickich parafii. Przychylność tych instytucji sprawia, że entuzjazm wśród młodzieży nie gaśnie i już planują przyszłoroczne Misterium.