Grupy Parafialne - LSO

Z życia Kościoła » Grupy Parafialne - LSO

2018-01-29 09:02

"Oto za chwilę przystąpię do Ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją.
Do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić.

Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia,
aby myśli moje były przy Tobie,
aby oczy moje były zwrócone na ołtarz,
a serce moje oddane tylko Tobie. Amen."

Tymi słowami każdy Lektor i Ministrant rozpoczyna Mszę Świętą. Bardzo często nazywani są cichymi pomocnikami Księży. To właśnie oni odpowiadają za te najdrobniejsze elementy każdej Eucharystii. Bycie Ministrantem to nie tylko dzwonienie dzwonkami, a bycie Lektorem nie oznacza tylko i wyłącznie czytanie na Mszy św.

Mało kto z wiernych uczestniczących we Mszy Świętej wie, że każdy z chłopaków służących przy ołtarzu w danej chwili ma swoją funkcję. Szczególnie widać to podczas największych Świąt. Wielkanoc, a co za tym idzie obrzędy Triduum Paschalnego, to niezwykle pracowity czas zarówno dla najmłodszych i najstarszych członków służby liturgicznej. Oto kilka przykładów szczególnych funkcji :

• turyferariusz niosący dymiącą kadzielnicę,
  • nawikulariusz towarzyszący ministrantowi kadzidła,
  • krucyferariusz niosący krzyż,
  • ceremoniarz czuwający nad całością celebracji.

Każda Msza Święta to ogrom obowiązków podejmowanych przez Służbę Liturgiczną Ołtarza.

Bycie Ministrantem czy Lektorem nie oznacza tylko i wyłącznie wywiązywanie się z powierzonych obowiązków. Podkreślić w tym miejscu należy ogromną współpracę z pozostałymi grupami parafialnymi jak Oaza czy Schola. Wspólnie podejmują liczne inicjatywy m.in. organizację Drogi Krzyżowej ulicami Myślenic czy wcześniej wspomnianego Triduum Paschalnego. Liturgiczną Służę Ołtarza naszej parafii charakteryzuje zapał do piłki nożnej. Nie należy zapominać, że w roku 2012 ministranci naszej parafii pod wodzą ks. Józefa Małoty wywalczyli Mistrzostwo Polski.

Są to młode chłopaki, którzy w dzisiejszych czasach znajdują czas na wiarę, Kościół i nie wstydzą się służyć Bogu. Najtrafniej ukazuje to modlitwa, którą odmawiają po zakończeniu każdej Mszy Świętej:

"Boże, którego dobroć powołała mnie do Twej służby, spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach przez dzień dzisiejszy i całe moje życie, szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."

Więcej informacji o Ministrantach - kliknij tutaj, a o Lektorach - kliknij tutaj.

Wszystkich chętnych do służenia przy ołtarzu i bycia Ministrantem zapraszamy do kontaktu z ks. Marcinem! :)