Orszak Trzech Króli 2018

Z życia Kościoła » Orszak Trzech Króli 2018

2018-01-07 18:11

Już kolejny raz z parafii św. Brata Alberta w Myślenicach, św. Franciszka z Asyżu na Zarabiu oraz św. Wojciecha w Osieczanach wyruszyły orszaki, na czele których stanęli Trzej Królowie. Każdy z nich zmierzał wprost na myślenicki rynek, by tam złożyć swe dary Narodzonej Dziecinie i wspólnie kolędować.

Po zakończonej Mszy Świętej o godzinie 10:30 na placu przy parafii św. Brata Alberta zaczęli gromadzić się wierni, którzy chcieli włączyć się do orszaku króla Kacpra reprezentującego Europę. Inicjatorami Orszaku w naszej parafii byli ksiądz Mirosław Kulesa oraz Leszek Pniaczek, a pierwszy odbył się cztery lata temu. Już od samego początku można było zauważyć, że orszak ten symbolizować będzie kolor czerwony. Czerwone balony, korony z czerwonymi akcentami oraz liczne flagi - to właśnie charakteryzowało orszak europejski. Wierni podążali za widoczną z daleka flagą, gwiazdą betlejemską oraz królem Kacprem, który poruszał się konno.

Była to doskonała okazja do wspólnego śpiewania kolęd, których tego dnia nie brakowało. Z pomocą młodzieży oazowej oraz dziecięcej scholki podczas drogi wybrzmiewały najbardziej tradycyjne kolędy. Można było także usłyszeć tradycyjną w naszej parafii kolędę "Hej nam, hej!". W orszaku króla Kacpra nie brakowało także licznie przebranych dzieci. Dostrzec można było wiele mały królów oraz królewny. Kiedy uczestnicy orszaku zbliżali się do celu swojej podróży podniesione zostały balony i wybrzmiała kolęda "Przybieżeli do Betlejem". W taki właśnie sposób wierni zebrani na myślenickim rynku zobaczyli oraz usłyszeli zbliżający się pochód.

W dalszej kolejności na rynku pojawił się orszak azjatycki wędrujący z Zarabia i orszak reprezentujący kontynent afrykański z Osieczan. Kiedy Królowie złożyli swoje dary Dzieciątku, rozpoczęło się radosne kolędowanie, a myślenicki rynek wypełniły setki wiernych. Kolędowali również Samorządowcy, Strażacy oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i  przejścia Orszaku. Wielkie słowa uznania i podziękowania kierujemy dla Króla Kacpra (Jeremiasz Wcisło) i jego niezawodnego najbliższego Orszaku. Serdeczne podziękowania dla Szkółki Jazdy Hucuł z Myślenic oraz całej rodziny Wcisło. DZIĘKUJEMY!!!

Ogromne podziękowania skierować należy w stronę niezawodnej OSP Myślenice Górne-Przedmieście za pomoc w organizacji orszaku oraz zabezpieczenie przemarszu. O nasze bezpieczeństwo zadbała także Komenda Powiatowa Policji oraz Służba Maltańska. Za śpiew dziękujemy reprezentantom Oazy Ruchu Światło-Życie oraz Scholii z naszej parafii, a za organizację całego wydarzenia serdecznie podziękowania należą się Księdzu Proboszczowi oraz Księdzu Wikaremu. Słowa uznania kierujemy w stronę każdego i każdej, którzy to zaprezentowali piękne przebrania i ubrania w kolorze czerwonym.

Święto Trzech Króli traktowane jest przez wielu z nas jako swoiste zakończenie świętowania Bożego Narodzenia. Orszak jest prawdopodobnie ostatnią okazją by wspólnie zaśpiewać kolędy i wspólnie pochylić się nad betlejemskim żłóbkiem. Miejmy nadzieję, że tradycja królewskich orszaków przetrwa i z roku na rok gromadzić będzie coraz liczniejsze rzesze wiernych.

Małgorzata Drożdż

PB

Galeria zdjęć - Orszak z parafii św. Brata Alberta - kliknij tutaj.

Galeria zdjęć - Uroczystości na rynku myślenickim - kliknij tutaj.