PROCESJA MARYJNA

Z życia Kościoła » PROCESJA MARYJNA

2019-07-04 10:19

2 lipca 2019 roku miała miejsce w Myślenicach piękna i podniosła uroczystość. W tym dniu obchodzona była rocznica wprowadzenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej do Kościoła Parafialnego w Rynku. Licznie zebrani wierni zgromadzili się przy kapliczce Matki Bożej na Górnym Przedmieściu w miejscu, gdzie kiedyś stał Dwór Grabyszy, by tam rozpocząć wspólną modlitwę.

Już przed rozpoczęciem nabożeństwa wierni śpiewali pieśni maryjne, a akompaniował im zespół muzyczny z parafii św. Brata Alberta. O 19:00 rozpoczęły się uroczystości. Modlitwa w tym miejscu była prowadzona przez księdza proboszcza Zdzisława Balona oraz ks. Artura Czepiela. Wszystkich zebranych przywitał serdecznie i w nastrój modlitewny wprowadził ks. Proboszcz. Zebranym w modlitwie pomagała również Orkiestra Reprezentacyjna Myślenic. Po zakończeniu nowenny do Matki Bożej wszyscy zebrani uformowali procesję z cudownym wizerunkiem Maryi i ruszyli, by ulicą 3-go maja dotrzeć do Sanktuarium NNMP. Procesji przewodniczył ks. Proboszcz z Zarabia Józef Orawczak.

W czasie drogi wierni odmawiali różaniec oraz śpiewali pieśni. Procesję prowadziła Służba Liturgiczna, która pięknie asystowała w czasie całego nabożeństwa. Następnie szły poczty sztandarowe (straży pożarnych, Caritas Betania, wspólnoty Nazaret). Obraz MB niosły różne grupy parafialne. Za wizerunkiem Maryi kroczyła grupa muzyczna, orkiestra oraz wszyscy wierni. Wśród zebranych obecny był Pan Burmistrz Jarosław Szlachetka. Nad bezpieczeństwem czuwała myślenicka Policja oraz Służba Maltańska.

Po dotarciu na plac przykościelny obraz Matki Bożej Myślenickiej został umieszczony na postumencie i rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem księdza proboszcza Adama Pawickiego z parafii św. Brata Alberta oraz w koncelebrze wielu kapłanów. Za liturgię słowa odpowiedzialne były grupy parafialne. W homilii ks. Adam przywołał m. in. historię róży, która wyrosła na starym murze. Obserwowała ona różnorakie ludzkie sytuacje życiowe i obdarzała ludzi swoimi płatkami (miłością i wsparciem). Tą różą w naszym życiu jest Maryja, która czuwa nad nami, wspomaga nas i do niej zawsze można przyjść i powiedzieć jej swoje troski i powierzyć zmartwienia. Na zakończenie uroczystości po udzieleniu błogosławieństwa odśpiewany został Apel Jasnogórski.

Całość uroczystości to kolejny etap przygotowania do rocznicy koronacji obrazu MB Myślenickiej. Pięknie przygotowana uroczystość pokazała, że Myśleniczanie (i nie tylko) są z Maryją, jej potrafią się ofiarować, a taka uroczystość potrafi zjednoczyć ludzi z różnych parafii.  A wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości należą się słowa podziękowania i wdzięczności!

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI – KLIKNIJ TUTAJ.

FILM – APEL JASNOGÓRSKI NA ZAKOŃCZENIE – KLIKNIJ TUTAJ.