Wspólne śpiewanie ze Scholą "GLORIA"

Z życia Kościoła » Wspólne śpiewanie ze Scholą "GLORIA"

2018-02-06 20:39

W niedzielę 28.01.2018 roku o godz. 15:00 schola „Gloria” zorganizowała dla wszystkich parafian Koncert Kolęd i Pastorałek pt. „A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami”.

Owo hasło przewodnie pochodzi z „Pieśni o Narodzeniu Pańskim” (popularnie znanej jako „Bóg się rodzi”) autorstwa polskiego poety, Franciszka Karpińskiego (1741–1825), który z kolei zaczerpnął tekst z Prologu Ewangelii wg św. Jana (por. J 1, 14a). Oddaje ono główną myśl, która towarzyszyła wspólnemu kolędowaniu: Boże Narodzenie odbywa się nie tylko raz w roku, ale tak naprawdę dokonuje się codziennie – zawsze przy ołtarzu, zawsze podczas Mszy świętej. Często o tym zapominamy, dlatego w tym roku schola „Gloria” chciała przypomnieć, że Boże Narodzenie trwa cały rok.

Już na początku mogliśmy usłyszeć:

„Każdego roku oczekujemy Bożego Narodzenia. Zapach wigilijnych dań, blask pięknie przystrojonej choinki i świąteczna atmosfera towarzyszą wspomnieniu narodzin Zbawiciela. Ale pamiętajmy też, że w każdej Mszy świętej Jezus rodzi się na ziemi. To na ołtarzu, zamiast pieluszką, osłania się małą, białą hostią. Korporał i obrus są jak siano, a ołtarz to żłóbek; prezbiterium zaś jest stajenką. Dwa tysiące lat temu Nieskończony Bóg stał się Człowiekiem. To wielka pokora i uniżenie. W czasie Eucharystii ten sam Bóg - Człowiek przyjmuje postać chleba. Wtedy był Dzieckiem, teraz staje się Chlebem. Wtedy był w rękach Maryi i Józefa, a teraz w rękach kapłana. Kiedyś Syn Boży przybrał postać dziecka. Był bezbronny i zdany na trudny los. Dzisiaj, we Mszy Świętej, na słowa kapłana znów staje się obecny wśród nas. Nie zapominajmy o tym, że Jezus rodzi się codziennie na ołtarzu w sakramencie Eucharystii, że codziennie czeka na nas, aby przyjść do naszych serc i nieustannie dokonywać w nich cudu Bożego Narodzenia”.

Tradycją w naszej parafii stało się, że co roku pod koniec okresu śpiewania kolęd nasza schola przygotowuje specjalny repertuar. I tak w ostatnią niedzielę stycznia można było usłyszeć następujące kolędy i pastorałki:

• Błogosławiona noc
  • Wśród nocnej ciszy
  • Mizerna, cicha
  • Taka jedna noc
  • Narodził się
  • W żłobie leży
  • Cicha noc
  • Złota Jerozolima i biedne Betlejem
  • Wstrzymały się wody Cedronu
  • O, Gwiazdo Betlejemska
  • Skrzypi wóz
  • Aniołowie biali
  • Świeć, Gwiazdeczko, świeć
  • Pójdźmy wszyscy do stajenki
  • Pieśń o Narodzeniu Pańskim (Bóg się rodzi)

Najmłodszej grupie muzycznej towarzyszyli instrumentaliści:

• Magdalena Paszkowska – gitara,
  • Gabriela Paszkowska – ukulele,
  • Łukasz Kudłacz – gitara, fortepian.

Przy tej okazji serdecznie dziękujemy Dzieciom i ich Rodzicom, którzy wspierają swoje pociechy i mobilizują ich do rozwijania swoich talentów poprzez śpiew – na chwałę Bożą.

Gorąco zapraszamy już dziś na kolejne spotkanie i wspólne kolędowanie przy Żłóbku za rok!

Łukasz Kudłacz