WIGILIA SENIORÓW 2018

Z życia Kościoła » WIGILIA SENIORÓW 2018

2018-12-16 22:08

Zgodnie z tradycją w trzecią niedzielę Adwentu, 16.12. 2018 roku, w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu na wspólnej Wieczerzy Wigilijnej spotkały się osoby starsze oraz samotne. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych.

Spotkanie wigilijne rozpoczęło się wspólną Mszą Świętą, której przewodniczył ksiądz proboszcz Adam Pawicki. Podczas homilii wyraził on radość z ponownego spotkania na wspólnej wigilii oraz skierował słowa wdzięczności w stronę Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia, które podjęło trud przygotowania wieczerzy. Po jej zakończeniu zgromadzeni goście składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Nie ukrywając łez wzruszenia życzono sobie ponownego spotkania za rok. Wieczerzę tę swoim występem i wspólnym śpiewaniem kolęd uświetniła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Drogini. W czasie spotkania swoją obecnością zaszczycili zebranych m.in.: burmistrz Jarosław Szlachetka, starosta Józef Tomal oraz radni miejscy i powiatowi. Wszystkich zebranych przywitał Pan Burmistrz, który życzył wszystkim wspaniałych i rodzinnych Świąt, a także dużo zdrowia dla wszystkich w Nowym Roku. Równocześnie podziękował za organizację tej wspaniałej uroczystości.

Po złożeniu sobie życzeń przyszedł czas aby zasiąść do wieczerzy i skosztować dań przygotowanych przez Koło Gospodyń. Nie zabrakło wśród nich tradycyjnego żuru, barszczu z uszkami, kapusty z grochem, pierogów oraz ryby. Na stole znalazł się również kompot z suszonych owoców oraz sporządzona według starodawnego przepisu drożdżówka. Spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych i upłynęło w atmosferze życzliwości i wzajemnych rozmów. Każdy z obecnych otrzymał również drobny upominek na pamiątkę wspólnie spędzonego wieczoru. Zwieńczeniem wspólnego spotkania było złożenie życzeń wigilijnym solenizantom: księdzu proboszczowi Adamowi Pawickiemu oraz członkini Koła Gospodyń Ewie Romaniak.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Wielu z nas kojarzy go z rodzinną atmosferą, łamaniem się opłatkiem czy wspólnym kolędowaniem. Są wśród nas jednak i tacy, którzy święta spędzają w samotności a nawet w cierpieniu. Tradycyjna wieczerza wigilijna na Górnym Przedmieściu pozwala choć na chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego i daje chociaż namiastkę świątecznej radości i wspólnego świętowania. A jak widać spotkanie to, trwające już od ponad 20 lat, jest bardzo potrzebne i daje wiele radości jego uczestnikom!

Tekst: Małgorzata Drożdż

Foto: Paweł Biela