XXXIII PPK na Jasną Górę

Archiwum » XXXIII PPK na Jasną Górę

Kolejna XXXIII Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę, zrodzona z idei Białego Marszu z 1981 roku, odbędzie się tradycyjnie w sierpniu br. i jak co roku wyruszy „w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny”. Jej tematem będą słowa „Panie, przymnóż nam wiary”.

W tegorocznej pielgrzymce w sposób szczególny modlić się będziemy o rychłą kanonizację Jana Pawła II i za nowego Ojca Świętego Franciszka.

PROGRAM DUCHOWY

Ojciec Święty Benedykt XVI ogłaszając Rok Wiary napisał, że ten Rok "jest zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Pana, jedynego Zbawiciela świata" (PF 5). Wezwanie do nawrócenia jest tu skierowane do wierzących. Cechą tego nawrócenia jest przylgnięcie do Chrystusa, głębsza osobowa relacja z Nim. Nie chodzi więc o nawrócenie z niewiary na wiarę, lecz takie odnowienie i pogłębienie posiadanej już wiary, aby zaowocowała ona wyraźniej "nowym nawróceniem do Pana".

Co zrobić, aby wiara chrześcijan aż tak się ożywiła i wydała takie owoce? Papież wskazuje na drogi rozwoju wiary. Pisze: "Wiara rośnie, gdy przeżywana jest jako doświadczenie otrzymanej miłości i kiedy jest przekazywana jako doświadczenie łaski i radości" (PF 7). Wzrost wiary, według słów Papieża, dokonuje się w dwojakim przeżyciu. Pierwszym jest przyjęcie, a raczej stałe przyjmowanie daru wiary "jako doświadczenie otrzymanej miłości", a drugim jest wytrwałe przekazywanie go innym, "jako doświadczenie łaski i radości". Ich filarami są: "przyjmowanie" wiary i jej "przekazywanie". Jedno i drugie jest procesem, który trwa w życiu wierzących od chwili chrztu. Teraz nadeszła szczególna okazja, aby temu procesowi wzrostu w wierze uważniej się przyjrzeć, skorygować błędy i nabrać nowych sił do pielęgnowania wiary i życia według jej zasad.

Podejmując trud pielgrzymiej drogi chcemy na nowo odnowić swoją wiarę poprzez udział w tych szczególnych "rekolekcjach w drodze", modlić się będziemy w intencji Papieża Franciszka i o rychłą kanonizacje naszego umiłowanego Jana Pawła II.

DUCHOWE PIELGRZYMOWANIE I MODLITEWNE INTENCJE

Wszystkich, którzy nie mogą wybrać się na pielgrzymi szlak zachęcamy do duchowego pielgrzymowania, by wraz z tymi, którzy idą ofiarować swoje troski i kłopoty, a może nie raz cierpienia za Kościół św., za dar Jana Pawła II oraz o Boże błogosławieństwo dla naszego arcypasterza ks. kard. Stanisława Dziwisza. Ksiądz Kardynał zachęca, by pielgrzymka była czasem fizycznego i duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę całej Archidiecezji Krakowskiej. Wzorem lat ubiegłych chorym, wśród rodzin pielgrzymów, a także w całej archidiecezji, osobom, które nie mogą uczestniczyć w naszej Pielgrzymce proponujemy "duchowe pielgrzymowanie".

Prośby i intencje modlitewne, które będziemy polecać Panu Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Częstochowskiej prosimy przesyłać na adres e-mail: pielgrzymkakrakowska@diecezja.pl.

W czasie tegorocznego pielgrzymowania intencje będą codziennie polecane Panu Bogu w czasie kolejnych dni pielgrzymowania.

Do duchowego pielgrzymowania zachęcamy chorych a także wszystkich którzy nie mogą się wybrać razem z nami, min. poprzez:.

• udział w uroczystym pożegnaniu pielgrzymów i Mszy św. na rozpoczęcie Pielgrzymki.
  • udział w uroczystym powitaniu pielgrzymki na Jasnej Górze 11 sierpnia od godziny 15.30 i uczestnictwo we Mszy św. na zakończenie Pielgrzymki pod szczytem Jasnej Góry 11 sierpnia o godz. 19.00.

INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW

Pielgrzymi w ciągu jednego dnia pokonują około 25 km, chociaż bywają także odcinki dłuższe. Wszyscy pielgrzymi mogą liczyć w razie potrzeby na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej i stowarzyszenia Św. Łazarza "Lazarus".W każdym członie za pielgrzymami podąża karetka pogotowia wraz z personelem oraz samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju czy na miejsce noclegu. Żeby pielgrzymom łatwiej się przeżywało te rekolekcje w drodze, każdy pielgrzym ma możliwość przewiezienia swojego bagażu na miejsce noclegu. Wspomnieć tu warto także o postawach ludzi, których pielgrzymi mijają (np. w miejscach noclegów i postojów) podczas swej wędrówki. Ich wiara często przypomina wędrowcom, kim są i czego się po nich należy spodziewać; nierzadko pobożność, ofiarność i gościnność nieznanych, obcych ludzi, na długo wpisuje się pielgrzymom w pamięć, zawstydzając ich i wręcz" zmuszając" do dojrzałego przeżywania "rekolekcji w drodze".

Pielgrzymka to codzienna Msza św., konferencje, modlitwa, Anioł Pański, modlitwa różańcowa, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i Apel Jasnogórski na zakończenie dnia.  Pielgrzymka to też możliwość rozmowy z kapłanem, która często kończy się spowiedzią.

W czasie pielgrzymki jest też czas na rozrywkę. Bierze w niej udział wiele ciekawych ludzi, którzy dzielą się swoimi zdolnościami i umiejętnościami. Są też zapraszani soliści i całe zespoły. Zwłaszcza młodzi pielgrzymi na postojach wykorzystują możliwość, by zagrać w piłkę np. z księżmi czy siostrami zakonnymi czy np. wspólnie pośpiewać.